İstanbul, Moda’da doğan Evgin, İstanbul Erkek Lisesi’ni, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Yüksek Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. Bir süre akademi öğretim kadrosunda yer alarak Temel Eğitim Kürsüsü’nde Prof. Dr. Bülent Özer ile çalıştı.

1969 yılında sözlerini kendi yazdığı “Sen” ve “Eski Günler” adlı bir single ile müzik dünyamıza “Merhaba” diyen sanatçının, bu çalışmasını kendi söz ve bestelerinin de yer aldığı plaklar, radyo - TV programları ve konserler izledi. O döneme ait şarkıların bazıları; “İstemesen de”, “Garip Gönlüm Olmuş Deli”, “Gel de Yanma”, “Şoför Mehmet”, “Efkar” dı.

1976 yılında Türk Pop Müziği’nde ilk kez kitlelerle kucaklaşan bir ekip çalışmasına Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile birlikte imza attı. “İşte Öyle Bir Şey” (Altın Plak), “Sevdan Olmasa”, “Bir de Bana Sor”, “İçimdeki Fırtına”, “Etme Eyleme”, “Söyle Canım” (Altın Plak), “Deli Divane”, “Hep Böyle Kal”, “Aldım Başımı Gidiyorum”, Çiğdem Talu’nun aramızdan ayrılışına dek, tam sekiz yıl süren bu ekip çalışmasının bazı ürünleriydi.

1980 - 1984 yılları arasında, Haldun Dormen’in yazıp yönettiği, Egemen Bostancı prodüksiyonu iki müzikalin başrolünde; “Hisseli Harikalar Kumpanyası” ile 400 kez, “Şen Sazın Bülbülleri” ile 200 kez sahneye çıktı. Beyaz perdede ise “Meryem ve Oğulları”, “Renkli Dünya”, “Bir İlkbahar Sabahı” adlı üç müzikal filmde başrol oynadı. “Dilara”, “Sitem”, “Sevme”, “Yeter” ve “Ateşle Oynama” o dönemin şarkılarından ilk akla gelenlerdir.

1986 yılında sahne çalışmalarına ara vererek, eşi Yüksek Mimar Emel Evgin ile birlikte Mimarlık bürosunu açtı.

1989 yılında sanatçı dostlarıyla POPSAV - Popüler Müzik Sanatı Vakfı’nı kurdu ve üç yıl Vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlendi. 2005 yılında, POPSAV – Popüler Müzik Sanatı Vakfı Onursal Başkanı seçildi.

1992 – 1993 yıllarında Show TV’de “Süper Aile” adlı yarışma programını 400 bölüm sundu.

1995 – 1996 yıllarında TRT 1’de kendi yapımı “Erol Evgin Show” adlı programın genel yönetmenliğini ve sunuculuğunu yaptı.

1997 yılında kendi bestelerinin çoğunlukta olduğu “Sen Unutulacak Kadın mısın ?” adlı albümü çıkardı. “Ben İmkansız Aşklar İçin Yaratılmışım”, “Sen Unutulacak Kadın mısın ?”, “Gönlümdeki Kuşlar” ve “Haydi Canlar” o dönem şarkılarından bazılarıdır.

2000 – 2003 yılları arası Kanal D ve Star TV’de “Bir Sevda Masalı” adlı programı 100 bölüm hazırlayıp, sundu.

2002’de Murat Evgin’le birlikte, 20 konserlik “Baba – Oğul” konser – show turnesi gerçekleştirdiler.

Sanatçı 2004’te, Erol Evgin ve Murat Evgin bestelerinden ve çoğunluğu Dr. Selma Çuhacı’nın sözlerinden oluşan “İbadetim” adlı albümüyle müzikseverlerle buluştu.

2005 yılından beri Kurtuluş Savaşı’mızı anlatan “Mustafa Kemal’i Gördüm Düşümde” adlı bir temalı konser hazırlayıp, sunmaktadır.

Aralık 2005’te; yıllar önce Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile gerçekleştirdiği 20 unutulmaz şarkıyı “İşte Öyle Bir Şey” isimli koleksiyon albümünü yeniden sundu.

Aralık 2006‘da; Melih Kibar ve Çiğdem Talu imzalı, günümüz “Pop Klasikleri” nden oluşan, “Deli Divane”, “Rüya”, “Söyle Canım”, “Memleket Hasreti”, “Bir Bakışın Yetti” gibi unutulmaz şarkıların orijinal kayıtlarının yer aldığı “Tüm Bir Yaşam” koleksiyon albümünü çıkardı.

Sanatçı, 2009 yılında 40. Sanat Yılını; 20. Most Açıkhava Konserleri kapsamında gerçekleşen bir konserle kutladı. 20 kişilik özel orkestrası eşliğinde verdiği bu 3 saatlik konseri; hemen hiç bir şey katmadan ve çıkartmadan tüm doğallığı, enerjisi ve duygusuyla DVD’ye aktardı ve Aralık 2009’da “Erol Evgin – Hep Böyle Kal – 40 Yıl 40 Şarkı” isimli konser DVD’sini çıkardı.

Nisan 2009‘dan başlayarak, ATV’de bir yıl yayınlanan, “Bir Şarkısın Sen” adlı programda Show’un Efendisi (Master of Ceremony) olarak yer aldı.

Kasım 2010’da “Yeni Yıla Sensiz Giriyorum” adlı dört şarkılık bir single çıkardı.

Nisan 2011'de koleksiyon albümleri tadında yepyeni bir Erol Evgin albümü olan "Göz Bebeğim Sen Çok Yaşa" ile müzikseverlerle buluştu.

2012 – 2013’te Star TV’de yayınlanan “Benzemez Kimse Sana” adlı TV Show’unda jüri üyesi olarak yer aldı.

Eylül 2014’te müziği kendisine, sözleri Dr. Selma Çuhacı’ya ait olan “Ben İmkansız Aşklar İçin Yaratılmışım” isimli ünlü şarkısını günümüz soundlarıyla düzenlenen dört yeni versiyonla dijital müzik platformları üzerinden dinleyicileriyle buluşturdu.

2014’te TV 8’de hafta içi her gün yayınlanan “Aileler Yarışıyor” adlı yarışma programını sundu.

Mayıs 2016’da unutulmaz şarkılarını, ülkemizin en güçlü kadın ses sanatçılarıyla paylaştığı “Altın Düetler” albümünü yayınladı. Dört neslin birlikte söylediği, anılarımıza fon müziği olmuş, müziğimizin altın şarkılarına bir “Kadın Dokunuşu” olan “Altın Düetler” albümünde; Sezen Aksu, Nükhet Duru, Candan Erçetin, Göksel, Zuhal Olcay, Şevval Sam, Emel Sayın, Sıla, Hande Yener, Aşkın Nur Yengi ile düetler yaptı.

Erol Evgin,10 Nisan 2019’da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleşen görkemli bir konserle “50. Sanat Yılı”nı kutladı.

Haziran 2019’da, “Altın Düetler” albümünün gördüğü büyük ilginin ardından üç yıl sonra, “Altın Düetler 2” albümünü müzikseverlerle buluşturdu. Müziğimizin altın şarkılarına bir “Kadın Dokunuşu” olan “Altın Düetler 2” albümünde; Ajda Pekkan, Atiye, Ceylan Ertem, Demet Sağıroğlu, Deniz Seki, Farah Zeynep Abdullah, Funda Arar, Kalben, Nil Karaibrahimgil, Şebnem Keskin, Zara, Ziynet Sali ile düetler yaptı.

Mart 2021'de, sanatçı dostlarının “sevdiği” şarkılarından oluşturduğu bir seçkiyi akustik bir soundla “Sevdiklerim” adlı albümde topladı.

Sekiz unutulmaz şarkıya, özgün düzenlemelerine sadık kalarak, duygularını ve yorumunu katan sanatçı, bu seçkiye iki yeni bestesini de ekledi.

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’’nde resim hocaları; Cemal Tollu, Neşet Günal, Özdemir Altan ve Devrim Erbil olan sanatçı, 2001 yılından başlayarak beş yıl Mahir Güven Atölyesi’nde resim çalıştı.

60 yağlı boya tablodan oluşan “Miras” adlı ilk kişisel resim sergisini; Aralık 2005’te Ortaköy Sanat Galerisi’nde, Mayıs 2006’da İzmir – Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde, Eylül 2006’da Ürgüp – Semih Balcıoğlu Sanat Galerisi’nde, Kasım 2006’da Trabzon – Karadeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde açtı.

Ayrıca sanatçı, Türk Resim Sanatı’na ait 250 tablodan oluşan bir koleksiyona sahip.

Erol Evgin 53 yıldır “Gündüz gece gittiği, uzun ince bir yolda” yüzlerce şarkı üretip, binlerce şarkı yorumladı. Ülkemizin hemen her köşesinde; yurt dışında ise Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa, İngiltere, Hollanda, Polonya, İran ve Amerika Birleşik Devletleri’nde konserler verdi.

100’ü aşkın sanat ödülü sahibi sanatçının, sanatında önemli ilkesi; şarkılarını halkla paylaşırken müziğinde belli bir kültür düzeyinin berraklığını taşımak ve içten olmaktır.

Almanca ve İngilizce bilen Erol Evgin, evli; Yüksek İç Mimar Elvan Evgin Sheehan ve Sanatçı Murat Evgin’in babası, Erol, Erem ve Ozan’ın dedesidir.